Rola witamin

Rola witamin

     Witaminy to substancje organiczne, niezbędne do utrzymania prawidłowych funkcji żywego organizmu (wzrost, zdrowie, płodność, produkcyjność). Organizm zwierzęcy nie jest zdolny do ich syntetyzowania, dlatego też witaminy muszą być dostarczane w pokarmie.

Klasyfikacja witamin opiera się na rozpuszczalności w wodzie lub w tłuszczach. Witaminy rozpuszczalne w wodzie mają zbliżone funkcje biochemiczne, wszystkie biorą udział w metabolizmie komórkowym jako grupy prostetyczne enzymów. Ich działanie jest ściśle uzależnione od budowy, najmniejsza modyfikacja może doprowadzić do całkowitej inaktywacji.

Do witamin rozpuszczalnych w wodzie zaliczamy: 

B1 (Tiamina), B2 (Ryboflawina), B3 (Niacyna, PP), B5 (Kwas pantotenowy), B6 (Pirydoksyna), B7 (Biotyna), B9 (Kwas foliowy), B12 (Cyjanokobalamina) oraz oczywiście witaminę C (Kwas L-Askorbinowy).

 

       Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach mają działanie różnorodne. Niemal każda z nich może występować w wielu formach mających różną budowę, a mimo to zachowywać nadal aktywność biologiczną.

Ze względu na zdolność rozpuszczania się w tłuszczach, witaminy te, są wchłaniane za pomocą tych samych mechanizmów co tłuszcze. Następnie witaminy są magazynowane w wątrobie i tkance tłuszczowej. Tworzenie się rezerw witamin jest korzystne dla organizmu, ponieważ pozwala na regularne dostarczanie potrzebnej ilości, jednak ich nadmierna akumulacja może stać się toksyczna.  

W grupie tej znajdziemy witaminę: A (Retinol), D (Cholekalcyferol), E (Alfa, Beta, Gamma i Delta Tokoferol) oraz K (Fitomenadion).

Wróć